در هر فرهنگی  آشپزخانه  ها قلب خانه محصوب می شود طراحی کابینت و بازسازی فضای آشپزخانه نیازمند در نظر گرفتن جزئیات می باشد که هنگام طراحی باید در نظر گرفته شود . پس از یک روز طولانی برای صرف یک وعده غذایی خانواده و دوستان در این فضا جمع می شوند پس طراحی و بازسازی فضای آشپزخانه را با توجه به کاربرد فراوانی که دارد با در نظر گرفتن کاربرد و فضای موجود ، بادقت زیاد در نظر بگیرید . گاهی این فضا را محل تجمع خانواده و نشست دوستانه در خانه در نظر می گیریم .صحبت کردن در مورد طراحی فضای آشپزخانه غیر ممکن است اگر مثلث کار را در این فضا در نظر نگیریم . مسیر بین اجاق گاز و سینک  و یخچال ابزارهایی است که مسیر استفاده از این سه وسیله در دکوراسیون آشپزخانه بسیار پر اهمیت است.

آشپزخانه از عناصر مهم در خانه ، محسوب می شود و افراد مدت زیادی را در این فضا به سر می برند . لوازم کار در آشپزخانه ها و ایمنی در این فضا بسیار مورد اهمیت است پس برای اینکه تمام لوازم در شرایطی قرار داشته باشند که استفاده آسان از آن برای کاربروجود داشته باشد کابینت ها را  طراحی می کنیم از جمله مواردی که برای طراحی کابینت ها مد نظر گرفته می شود . کابینت ها با توجه به سبک و رنگ  . متریال در طراحی با یکدیگر متفاوت هستند . زیبایی  کابینت آشپزخانه  تاثیر مستقیم بر زیبایی  فضا دارد پس این قسمت از فضای آشپزخانه را جدی بگیریم.

بعبارتی این کابینت ها هستند که  طراحی فضای  آشپزخانه را به خود اختصاص می دهند و سبک آشپزخانه را از طراحی و سبک کابینت ها آن فضا می شناسیم  .مهمترین قسمت هر ساختمان را آشپزخانه آن ساختمان در بردارد جالب توجه است که بدانید مهمترین قسمت هر آشپزخانه کابینت های آن شپزخانه می باشد.

کابینت های به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم بندی میشوند .

کابینت های مدرن دارای درب های ساده و بدون جزییات هستند این درب ها ظاهری ساده دارن و در تقابل با طراحی به سبک کلاسیک (کابینت ممبران) می باشند که اکثرا دارای قابها و جزئیات تزئینی می باشند .درب های کابینتها مدرن بدون فرورفتگی یا برآمدگی هستند مرز بین این درب ها با خط ظریف و بسیار باریک مشخص می شود.

دستگیره ها در طراحی کابینت های مدرن دارای اهمیت ویژه ای هستند . در بیشتر طراحی های کابینت مدرن دستگیره ها دیده نمی شوند . برای طراحی کابینت های مدرن از دستگیره های حدالامکان ساده و با طول زیاد و عرض کم استفاده می شود معمولا دستگیره های ساده و صاف در الویت برای این سبک از کابینت های می باشد .دستگیره های ساده و براق و عموما فلزی حس مدرن بودن را به کابینتهای ما القا می کنند هر چه طول دستگیره ها بیشتر باشد سبک مدرن بودن بیشتر به چشم می خورد.

نتخاب رنگ برای کابینت ها سلیقه است اما در طراحی کابینت های مدرن بیشتر از رنگ های سرد استفاده می شود . رنگ های طوسی یا طیف های طوسی ، طیف هایی از آبی ، هاله هایی از سبز یا بنفش در سفید بسیار رایج است .
رنگ های سرد حس آرامش را باخود به محیط می آورند . سادگی در طراحی کابینت های مدرن همچنین انتخاب رنگ های سرد حس سادگی و آرامش را برای محیط آشپزخانه به وجود می آورد .انتخاب رنگ ها در از اصول مهم در طراحی کابینت است .
در طراحی کابینتهای مدرن از ترکیب رنگ ها هم استفاده می شود ترکیب رنگ های سرد با سفید از ترکیبات رایج در کابینتهای مدرن می باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر حس رنگ های سرد را برای آشپزخانه نمی پسندید ترکیب کابینت ها با چوب هم نتیجه بسیار مطلوبی برای ما به همراه دارد .

برای طراحی کابینت های مدرن از متریال چوب استفاده می کنیم . اگر چوب های طبیعی را برای کابینت های خود انتخاب می کنید قطعا بهترین انتخاب برای کابینت های مدرن را در نظر گرفتید. در نظر داشته باشید برای ساخت کابینت های مدرن از تخته های چند لایه و ام دی اف هم استفاده می شود .متریال ام دی اف از نظر تنوع رنگی ، بسیار متنوع می باشتد این متریال از مقاومت بالایی هم بر خوردار اند اما در صورتی که آسیب ببیننده امکان تعمیر آن وجود ندارد.

نمونه پروژه های اجرایی کابینت آشپزخانه

نور پردازی در فضای آشپزخانه 

نور پردازی در  آشپزخانه ها و کابینتها از جمله مواردی است که به زیبا تر شدن محیط آشپزخانه کمک می کند . کابینتها بسته به سبک طراحی که دارند نور پردازی متفاوت و خاص نسبت به خود را دارند . نورها علاوه بر تاثیری که بر زیبایی فضای آشپزخانه ما دارد  فضا را پرنور و روشن تر می کند و این دلیل باعث می شود تا فضای آشپز خانه دلنشین تر باشد . انتخاب نور مناسب و رنگ مناسب برای نور ها با توچه به طراحی و سبک کابینتها نتخاب می شود .

نورپردازی در یک آشپزخانه مدرن داری قواعد خاص و منحصر به فرد خود می باشد پس برای طراحی و نور پردازی کابینتها بهترین حالت انتخاب نورهای مخفی در ، فضاهایی بین کابینتها می باشد .استفاده از نورها برای  فاصله بین سقف ها ی کاذب و کناف ها همچنین  و صفحه های پشت کابینت مکان های مناسب برای نورپردازی در فضای آشپزخانه ها می باشد . نورپردازی  در قسمت هایی که به عنوان جزیره در مرکز آشپز خانه طراحی شده است هم از مواردی است که نور پردازی در آن بسیار بر زیباترشدن فضا کمک میکند پس برای طراحی و نورپردازی  کابینت از نورپردازی مناسب استفاده کنید .

 در نورپردازی طراحی فضای آشپزخانه استفاده از آویز ها و لوستر ها هم بسیار رایج است .  آویز ها علاوه بر تامین نور آشپزخانه ، با تنوعی که درلوسترها وجود دارد هم می توان کمک گرفت و بهترین انتخاب را متناسب با دکوراسیون  رنگ و سبک طراحی کابینتها و آشپزخانه در نظر گرفت . در آشپزخانه هایی که نور طبیعی در آن ها وجود ندارد استفاده از نورها و نور پردازی بسیار کار ساز است . نورهای متمرکز در قسمت های مختلف در فضا های آشپزخانه فضا را دلنشین تر می کند .